Obowiązujące przepisy weterynaryjne w szczególności rozporządzenie ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 lutego 2005 roku w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych mających zastosowanie do niektórych gatunków zwierząt, dopuszczają posiadanie, sprzedaż i kupowanie małp pochodzących jedynie z terytorium Polski. Importowanie małp z innych państw Unii Europejskiej, przez osoby prywatne, jest nielegalne.
  Saimiri, Tamaryny i Marmozety to jedne z najpiękniejszych małp szerokonosych pochodzących z Ameryki Południowej, głównie z Brazylii. W zależności od gatunku, długość ich ciała dochodzi do 30 cm, ogona do 40cm, a ich waga może wynosić ponad 500g. W warunkach hodowlanych dożywają do 30 lat. Na wolności żyją w grupach rodzinnych, składających się z kilku osobników. Prowadzą dzienny tryb życia, są aktywne od ranka do zmroku. Dojrzałość płciową osiągają po ukończeniu 2 lat.
Saimiri, Tamaryny i Marmozety są gatunkami chronionymi przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES.
  Każda małpka ma inny charakter i temperament, dlatego przed adopcją, nowy opiekun musi osobiście przyjechać do naszej hodowli na spotkanie, podczas którego będę chciała przekazać jak najwięcej informacji o tej konkretnej małpce.
  Zalecamy aby Twoja małpka trafiła do Ciebie w wieku kilku miesięcy. Musi być już w pełni samodzielna, mocna ukształtowana psychicznie i gotowa na opuszczenie rodziców. Wcześniejsze odłączenie młodej małpki od rodziców powoduje dużą traumę i zachwianie psychiczne, które później rzutuje na jej zdrowie i relację z człowiekiem.
Wyjątek stanowi małpka, która od urodzenia jest ręcznie karmiona i wychowywana tylko przez człowieka. Taka małpka może zmienić "mamę" bardzo wcześnie, bo jej mamą i rodziną jest człowiek, który ją karmi i wychowuje. Z człowiekiem łączą ją silne więzi emocjonalne. Nowa "mama" będzie kontynuować karmienie maluszka mleczkiem (po dokładnym przeszkoleniu), a małpka szybko się zaaklimatyzuje i będzie jak nowy członek rodziny. Decyzję o momencie zmiany "mamy" podejmuje się w chwili gdy małpka jest już wystarczająco odchowana. Śpi całą noc, nie wymaga nocnego karmienia, a nowa rodzina bez problemu będzie mogła się nią opiekować.
  Małpkę karmimy w zależności od wieku, 2-3 razy dziennie.
  Oczywiście, zachęcamy do zapoznania się z małpką zanim trafi do nowego domu.
  Marmozety i tamaryny można ubierać w ubranka pod warunkiem, że były wykarmione ręcznie oraz były do tego nauczone w bardzo wczesnym okresie dzieciństwa. Ubieranie małpki jest opcjonalne i nie zmienia osobowości małpki. Faktem jest, że małpki ręczne wykarmione i ubierane w ubranka są bardziej przyjacielskie i ufne w stosunku do ludzi. Więź, która podczas ubierania, wykształci się między Tobą a małpką, będzie tak silna, że małpka będzie traktowała ubieranie jak coś normalnego.
  Tak, w Polsce można posiadać małpkę pod warunkiem, że małpka ma wszystkie dokumenty zezwalające na jej legalne nabycie i posiadanie oraz pochodzi z legalnej hodowli.
  Małpka oswojona jest małpką wykarmioną i wychowaną przez naturalnych rodziców. W wieku kilku miesięcy, kiedy małpka jest już samodzielna i mocno ukształtowana psychicznie, można małpkę odłączyć od rodziców. Wtedy następuje proces oswajania z człowiekiem. Oswoi się i przyzwyczai do ludzi, ale tylko do pewnego stopnia. Będzie jadła z ręki, pozwoli się dotykać, ale na jej warunkach. Nigdy nie będzie tak emocjonalnie związana z człowiekiem jak małpka wykarmiona przez człowieka. Większość czasu będzie spędzała w klatce. Nie powinna być trzymana jedna, zwłaszcza tamarynka czy marmozetką. Będzie tęsknić za towarzystwem małp, może wpaść w depresję!
Czasem zdarzy się trudny poród, wystąpią problemu okołoporodowe i rodzice nie mogą zająć się wychowaniem i karmieniem noworodka. Wtedy trzeba podjąć wyzwanie i opiekę nad maleństwem. Jest to niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie. Nawet mając duże doświadczenie w opiece nad noworodkami, nie zawsze się to udaje. Noworodek wymaga opieki 24 godziny na dobę, specjalistycznego sprzętu do odchowu noworodków, jest karmiony co godzinę (w dzień i noc). Wymaga dużo czułości, miłości i poświęcenia - trzeba zastąpić jego mamę. Małpka taka ponieważ przebywa cały czas z człowiekiem inaczej się rozwija. Jest stymulowana przez wiele bodźców. Rozróżnia kolory, musi mieć dużo zabawek, grzechotek, ogląda telewizję (widzi obraz na monitorze), reaguje na ludzkie głosy, lubi muzykę. Od pierwszych chwil życia przystosowuje się do życia w ludzkiej rodzinie, w której świetnie się odnajduje. Nawiązuje bardzo dobre relacje z dziećmi i zwierzętami domowymi. Lubi towarzystwo pieska czy kotka, wspaniale się z nimi bawi. Traktuje ludzi jak swoją rodzinę. Swobodnie porusza się po domu nie robiąc bałaganu. Można ją ze sobą wszędzie zabierać - na spacery, wczasy czy do znajomych. W klatce pozostaje tylko wtedy gdy właściciel nie może się nią zająć (np. wychodzi do pracy)! Może być trzymana tylko jedna (nie musi mieć towarzystwa drugiej małpki), bo jej rodziną jest człowiek. Naśladuje nasze zachowania, chętnie i szybko się uczy. Często staje się ukochanym członkiem rodziny i towarzyszem zabaw.
  Małpka nie jest dla każdego i to nie tylko ze względu na cenę. Jeżeli nie możesz zapewnić małpce właściwej opieki i nie możesz poświecić jej wystarczająco dużo czasu - nie decyduj sie na zakup małpki!
  Małpki nie powinny być trzymane pojedyńczo, zwłaszcza te które są oswajane (były wychowywane przez swoich rodziców). Samotna małpka w klatce będzie smutna i nieszczęśliwa. Nawet małpki ręcznie wykarmione, czyli odchowane przez człowieka, lepiej czują się w towarzystwie drugiej małpki. Pięknie się bawią, pielęgnują i w sytuacji kiedy pozostawimy je same, nie tęsknią, lecz zajmują się sobą.
  Każda małpka może ugryźć. Tamarynki, marmozetki mają co prawda małe ząbki w porównaniu z kapucynką, czy inną wiekszą małpką i ugryzienie będzie mniej dotkliwe, ale trzeba się z tym liczyć.
  Opieka nad małpką to duża odpowiedzialność. Małpki to bardzo inteligentne zwierzęta, bardzo przywiązują się do ludzi i długo żyją. Decyzja o posiadaniu małpki powinna być przemyślana i nie może być chwilową zachcianką. Zanim zakupisz małpkę zorientuj się w przepisach prawnych dotyczących konkretnego gatunku.
  Małpka podobnie jak ludzkie dziecko wymaga dużo uwagi. Trzeba pamiętać o rzeczach, które mogą być dla małpki niebezpieczne, np. otwarta muszla klozetowa, ostre przedmioty. Bardzo niebezpieczny dla małpek jest wirus opryszczki. Jeżeli jesteś chory np. na grypę, masz opryszczkę, dla bezpieczeństwa nie całuj swojej małpki.
  Nie opieraj się na informacjach "zasłyszanych" od osób, które nigdy nie mialy kontaktu z małpką. Zapoznaj się z warunkami jakie musisz jej zapewnić, porozmawiaj z doświadczonym hodowcą i nie krępuj się zadawać dużo pytań. Pamiętaj, że małpki są chronione przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES i nie kupuj małpki bez wymaganych dokumentów, a tym bardziej z nielegalnych źródeł. Nie daj się nabrać oszustom, którzy zamieszczają w sieci ogłoszenia o sprzedaży małp w bardzo niskich cenach - więcej w artykule "Naciągnięty na małpę" w tygodniku "Angora" nr. 36 z 2009 roku.
  Nie. Tamaryny i marmozety są to małpy amerykańskie lub małpy Nowego Świata.
  Małpiatki do których należą: lemury, lori i tarsjusze, przypominają małpy, jednakże różnią się od nich m.in. słabiej rozwiniętym mózgiem.